• STOPNIOWY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY

          • Od 4 maja br. uczniowie będą wracać stopniowo do szkół. Nauka w trybie stacjonarnym zostanie przywrócona najpierw dla najmłodszych uczniów, potem obejmie również kolejne etapy edukacyjne.

            • Od 4 maja br. wszyscy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.
            • Od 15 maja br. uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych zaczną naukę w trybie hybrydowym.
            • Od 29 maja br. wszyscy uczniowie będą się uczyć w trybie stacjonarnym.

             

          • "Program dla szkół" - rodzice uczniów klas 4,5

          • Rodzice uczniów/uczniowie klas 4-5, którzy deklarują się do odbioru ze szkoły mleka, owoców i warzyw w ramach programu, muszą wypełnić i dostarczyć do sekretariatu szkoły deklarację (w załączniku). Po dostarczeniu deklaracji odbioru, będą składane zamówienia u dostawcy, a wydawania w szkole będą odbywać się jeden raz w tygodniu (terminy i warunki będą ustalone zależnie od terminu dostaw i obostrzeń sanitarnych)

            Załącznik do pisma DWKI-WPB.5013.4.2021.ARB

            Informacja dotycząca prawidłowej realizacji „Programu dla szkół”w roku szkolnym 2020/2021.

            Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            mając na względzie zmiany spowodowane wprowadzonymi obostrzeniamiw zakresie funkcjonowania placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz prawidłową realizację „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2020/2021, przyjęto rozwiązania,które pozwalają na bardziej elastyczną  realizację zadań wynikającychz Programu.

            W tym zakresie, zgodne z przepisami prawa krajowego oraz UE, znowelizowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 sierpnia 2020 r.w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół[1]

            Wprowadzone przepisy umożliwiają dyrektorowi szkoły uczestniczącejw Programie:

            1. w okresie, w którym czasowo zostało ograniczone funkcjonowanie jednostek systemu oświaty[2], przekazywanie owoców i warzyw lub mleka, rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci uczęszczających do klas objętych takim ograniczeniem, biorących udział w zajęciach realizowanychz wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość[3].

            Przekazywanie produktów odbywa się pod warunkiem przedłożenia przez rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, dyrektorowi szkoły podstawowej oświadczenia zawierającego zobowiązanie do odbioru owoców i warzywlub mleka oraz udostępnienia ich dzieciom zgodnie z warunkamii wymaganiami określonymi odpowiednio w załączniku nr 1 lub 2do rozporządzenia. Oświadczenie:

            1. sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez Krajowy Ośrodek;
            2. może być przekazywane w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej[4] (tj. rozwiązania techniczne,w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie sięna odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną).
            1. w związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych na czas oznaczony,produkty, które nie mogły zostać udostępnione dzieciom biorącym udziałw Programie, mogą zostać udostępnione dzieciom, w których imieniu rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udostępnianie im odpowiednio owoców i warzyw lub mleka, uczęszczającym do:
            1.  klas VI-VIII - w przypadku  szkół podstawowych oraz klas VI -w przypadku  ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia;
            2.  klas III-V - w przypadku ogólnokształcących szkół baletowych;
            3.  oddziałów przedszkolnych - w przypadku szkół podstawowychz oddziałami przedszkolnymi.

            Dyrektorzy szkół uczestniczących w Programie, którzy na podstawie§ 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznychi niepublicznych szkołach i placówkach zawiesili zajęcia edukacyjne na czas oznaczony, niezwłocznie powiadamiają o tym dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

            Ponadto, osoby uprawnione do reprezentowania szkoły podstawowej powinny utrzymywać stały kontakt z zatwierdzonym dostawcą, w celu monitorowania sytuacji w zakresie funkcjonowania poszczególnych klas szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych.

            W celu efektywnej realizacji Programu należy także upowszechnić powyższe informacje w całej społeczności szkolnej.

            Szczegółowe informacje dotyczące realizacji „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2020/2021 dostępne są na stronie internetowej https://www.arimr.gov.pl/rynki-rolne/program-dla-szkol.html. Możliwości odbierania produktów w ramach „Programu dla szkół” przez rodziców lub opiekunów prawnych dzieci uczących się zdalnie znajdują się w Warunkach udziału na ww. stronie internetowej.

            W przypadku pytań dyrektorzy szkół mogą je kierować bezpośredniodo właściwego oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

             

            Marzena Machałek

            Sekretarz Stanu/ – podpisany cyfrowo/

            Z poważaniem

            [1] Dz. U. z 2020 r., poz. 1511 z późn. zm.

            [2] Na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910 i 1378)

            [3] zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe

            [4] w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

          • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – włącz się w obchody!

          • 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne obchody, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, odbędą się przede wszystkim w formie on-line. 

            Międzynarodowy Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – inicjatywy
            Zachęcamy uczniów, nauczycieli, studentów do uczestnictwa w wydarzeniach on-line organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Będą to m.in. spotkania ze świadkami historii, spektakle i występy artystyczne, okolicznościowe pieśni i modlitwy. Przygotowały je instytucje, które zajmują się kultywowaniem i upowszechnianiem pamięci o historii Żydów.

            Przedstawiamy wybrane inicjatywy związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

            Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
            W związku z pandemią koronawirusa obchody 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się w przestrzeni internetowej.
            Transmisja wydarzenia rozpocznie się o godz. 16:00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz http://www.auschwitz.org/rocznica2021 oraz w mediach społecznościowych.
            Głównym motywem obchodów 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.

             
            Fundacja Shalom
            Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Fundacja Shalom zaprezentuje m.in. modlitwę spod pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, przemówienia okolicznościowe oraz pieśni powstałe w gettach w czasie II wojny światowej. Będzie można również uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz obejrzeć spektakl „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona. Wydarzenia można śledzić na profilu Fundacji Shalom na Facebooku oraz na stronie Teatru Żydowskiego na Facebooku.

             
            Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
            Wzorem lat ubiegłych Muzeum Polaków Ratujących Żydów przyłącza się do upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne obchody będą kontynuacją zapoczątkowanego w grudniu ubiegłego roku „Sympozjum Praw Człowieka Muzeum Ulmów”, zorganizowanego w ramach XI Dni Kultury Solidarności.
             

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu--wlacz-sie-w-obchody

             

             

          • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły, obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu od 18 stycznia 2021 r.

          •  


             

            § 1 Ogólne zasady organizacji pracy szkoły

            1. Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            2. Od 18 stycznia 2021 r. zajęcia w oddziałach przedszkolnych i w klasach I-III prowadzone są w szkole, według ustalonego planu.

            3. W klasach 4-8 lekcje nadal będą się odbywały z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość, na dotychczasowych zasadach.

            4. Nadal ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.

            5. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z instrukcją stosowania), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.

            6. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji.

            7. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie dowożeni przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).

            8. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

            1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

            2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

            3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

            4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

            9. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

            1. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

            2. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

            3. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

            4. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.

            5. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

            6. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.

            7. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć

            8. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

            9. Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

            10. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

             

            § 2 Indywidualny harmonogram/plan tygodnia każdej z klas.

            1. Każda klasa rozpoczyna zajęcia w określonych godzinach:

            Klasa I - 745 / 840

            Klasa II - 755/ 850

            Klasa III - 800/855

            1. Szczegółowy tygodniowy plan zajęć zostanie udostępniony uczniom w dzienniku elektronicznym.

            2. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw, z przydziałem konkretnych miejsc (klasa I - plac przed szkołą - lewa strona, klasa II - boisko szkolne, klasa III - plac przed szkołą - prawa strona).

            3. Klasy I - III wychodzą na przerwę w 10 minutowych odstępach (tak, by nie spotykały się przy jednym wejściu).

            4. W przypadku złych warunków pogodowych spędzają przerwy ze swoimi wychowawcami w określonych pomieszczeniach w budynku szkoły (klasa I - na korytarzu - I piętro, klasa II - na połowie korytarza na parterze, klasa III - połowa korytarza na parterze) - wg wyznaczonej granicy podziału korytarza.

            5. Każda klasa przebywa w wyznaczonej i stałej sali.

            Klasa I – sala nr 7 (na I piętrze)

            Klasa II – sala nr 4 (na parterze)

            Klasa III – sala nr 3 (na parterze)

            1. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele.

            2. Spożywanie posiłków przez dzieci będzie się odbywać z zachowaniem zasad przeciwepidemicznych oraz zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

            3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku może przebywać jedna klasa.

            4. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

            5. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.

            6. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.

            7. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

            8. Korzystanie z toalet:

            Klasa I - WC I piętro

            Klasa II - WC przy stołówce - parter

            Klasa III - WC w pobliżu klasy

            1. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

             

            § 3 Zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole:

            1. Realizacja zajęć pozalekcyjnych będzie odbywała się przed lub po zajęciach obowiązkowych, w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych, w przydzielonych do danej klasy salach lekcyjnych.

             

            § 4 Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

            1. Harmonogram pracy biblioteki jest dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.

            2. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy z uwzględnieniem koniecznego okresu 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach zostaną zamieszczone w dzienniku elektronicznym.

            3. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem, a użytkownikami.

            4. W bibliotece mogą przebywać tylko dwie osoby wypożyczające lub oddające książki.

            5. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

            6. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.


             

          • Zarządzenie Nr 1/2021

          • Dyrektora Szkoły Podstawowej im. R. Traugutta w Jastrzębiu

            z dnia 15 stycznia 2021 r.

            w sprawie organizacji pracy szkoły w warunkach pandemii COVID-19 w okresie od 18 stycznia 2021 r.


             

            Na podstawie art. 30c i art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r., poz. 910), § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604), § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz.493 z późn. zm)

            zarządzam, co następuję:

            § 1 Wprowadzam procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły, obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu od 18 stycznia 2021 r., stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

            § 2 Zobowiązuję nauczycieli klas 1-8 do zapoznania się z Procedurami i przekazania go uczniom, rodzicom/prawnym opiekunom uczniów.

             

            § 3 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

          • AKCJA "ŚWIĄTECZNA PACZKA"

          • PODZIEL SIĘ DOBREM!

             W okresie od 7.12 do 18.12 w naszej szkole była prowadzona świąteczna zbiórka produktów spożywczych i kosmetycznych dla starszej pani z gminy Bartniczka. Inicjatorem akcji był Samorząd Uczniowski oraz psycholog szkolny w porozumieniu z GOPS w Bartniczce

            Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, którzy przyłączyli się do zbiórki, serdecznie dziękujemy.

          • Z ELFAMI I MIKOŁAJEM ONLINE:)

          • W dniu 17 grudnia uczniowie klasy 2b oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w Nowych Świerczynach uczestniczyli w świątecznym spotkaniu online z Elfami i Mikołajem! Wszystko odbywało się na żywo, na ekranie naszego komputera. W spotkaniu były między innymi : aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne, poszukiwanie sań, zadania edukacyjne oraz rozmowa z mikołajem. Dla uczestników spotkania Św. Mikołaj przygotował specjalny dyplom.

          • ZAJĘCIA KULTUROWE ONLINE Z NATIVE SPEAKEREM Z GRECJI 🇵🇱🇬🇷

          • Uczniowie klasy 7 gościli na lekcji języka angielskiego wyjątkową osobę. Vasiliki Kopaila na co dzień mieszka i studiuje w greckim mieście Saloniki. Obecnie przebywa w Polsce i jest wolontariuszką w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, gdzie wraz z innymi obcokrajowcami organizuje dla dzieci i młodzieży ciekawe zajęcia kulturowe, dzieląc się swoją pasją i wiedzą. Siódmoklasiści mieli możliwość dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat Grecji a przy okazji udoskonalić umiejętności językowe. Poznali kulturę i tradycje tego pięknego kraju, a także porozmawiali z Vasiliki zadając jej wiele pytań o nią samą. Po wysłuchaniu szczegółów na temat świąt w Grecji opowiedzieli o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce.

            Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Anglistów OSA English Teaching. Zakończyło się w miłej atmosferze świątecznych życzeń z obietnicą na kontynuację spotkań.

          • KOLEJNE SPOTKANIE KL VI Z KOLEGĄ Z USA

          • Za nami kolejne spotkanie z Kubą w ramach projektu Fundacji GIRLS FUTURE READY, wyjątkowe, bo w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dziś uczniowie omawiali przygotowane przez siebie prezentację, pokazując Kubie jak wyglądają Święta w Polsce. Ale to nie wszystko, my także mieliśmy okazję posłuchać o zwyczajach panujących w Stanach Zjednoczonych.

            Tym sposobem podsumowaliśmy trzymiesięczną współpracę z Kubą.

            Dziękujemy za wspólne zajęcia, wracamy w Nowym Roku!

          • ZDALNE MIKOŁAJKI

          • W tym roku ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną i brak możliwości bezpośredniego kontaktu obchodziliśmy MIKOŁAJKI zdalnie. Tylko nasi przedszkolacy mogli świętować ten dzień w szkole.

            W tym szczególnym dniu uczniowie i nauczyciele ubrali się na czerwono oraz włożyli na głowy mikołajkowe czapki. Lekcje mijały w świątecznej atmosferze.

             

          • Projekt GIRLS FUTURE READY w klasie VI

          • Od października uczniowie klasy VI uczestniczą w cyklicznych zajęciach z Kubą, na co dzień mieszkającym w Seattle w USA. Poprzez projekt fundacji Girls Future Ready, młodzież ma okazję poznawać kulturę, historię Stanów Zjednoczonych. Dla naszych uczniów to świetna okazja do doskonalenia swoich możliwości językowych i rozwijania wiary we własne możliwości. Kuba na każdej lekcji dzieli się opowieściami o swoim miejscu zamieszkania, zwyczajach, tradycji. Uczniowie prowadzą z nim rozmowy, zadają pytania i po prostu dobrze się bawią. Ostatnie spotkania poświęcone były Świętu Dziękczynienia, tak uroczyście obchodzonemu w USA oraz pewnym aspektom gramatycznym. Czekamy z niecierpliwością na kolejne lekcje!

          • KLASA IV W AKADEMII PANA KLEKSA

          • Uczniowie klasy IV na czas omawiania lektury Jana Brzechwy stali się uczniami Akademii pana Kleksa. Byli zachwyceni profesorem Ambrożym, a zwłaszcza przedmiotami, których on nauczał. Dlatego na języku polskim mieli możliwość uczestniczenia w lekcji kleksografii. Na czym polegała taka lekcja ? To proste!

            „ Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopisujemy odpowiednie historyjki (…)” ( J.Brzechwa)

            Wszyscy świetnie się bawili, z radością odkrywając symetrycznie odbite kształty. Następnie uczniowie nadawali tytuły swoim „kleksom – obrazkom ” i opisywali je. Dzięki nietypowej lekcji języka polskiego mogliśmy choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.

            Wszyscy uczniowie ukończyli z wyróżnieniem Akademię pana Kleksa.

          • PROJEKT EDUKACYJNY W KLASACH I - III

          • Uczniowie klas 1-3 biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” . Cele tego projektu : rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym - rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Projekt składa się z trzech modułów. Każdy z tych modułów dotyczy innej lektury. W tym module uczniowie przeczytali książkę pt. „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. Po przeczytaniu lekturki uczniowie wykonali następujące zadania: uzupełnili lekturniki, wykonali chmurkę Tosię na dużym arkuszu papieru , drzewko czytelnicze , na którym zawisły listki w barwach jesieni. Na listach uczniowie wpisywali swoje imiona oraz tytuły rozdziałów książki. Wykonali także plakaty zachęcające innych do czytania papierowych książek. Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie realizacji I modułu. Brawo 👏👏

          • Program rządowy - "Zdalna Szkoła" i "Zdalna Szkoła +"

          •  

            Organ Prowadzący Szkołę - Gmina Bartniczka przystąpiła do Programu Rządowego: "Zdalna Szkoła"        i "Zdalna Szkoła +".    

            W ramach realizacji programu zakupiono laptopy i tablety dla Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu.