Uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami w dniu Mikołajek, czyli 6 grudnia postanowili upiec pierniczki i je pięknie własnoręcznie udekorować. Zapach pieczonych ciasteczek unosił się w całej szkole. Dzieci spisały się na medal! Pierniki nie dość, że smakowały wyśmienicie to wyglądały przepięknie, a frajdy przy ich tworzeniu było co nie miara!
Pieczenie pierników
Pasowanie na czytelnika klasy 1a
W czwartek 5 grudnia 2019r.w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki. Koleżanki i koledzy z klasy VI i II przygotowali krótką inscenizację o tym, jak należy zachować się w bibliotece i jak dbać o książki. Były również zagadki dotyczące znajomości baśni i bajek. Oczywiście wszyscy wykazali się ogromną wiedzą . Później nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego spotkania, uczniowie otrzymali książeczki ufundowane przez Radę Rodziców. Witamy w gronie czytelników!
Mikołajki w 1b
Chociaż za oknami brak śniegu, to magiczny nastrój świąteczny zagościł już w naszej klasie w pełni. Pięknie ubrana choinka i wyczyszczone buciki, stojące pod tablicą "Cicha noc", pyszne pierniczki upieczone przez Kacperka i jego mamę, oraz te papierowe, ozdobione przez dziewczynki i chłopców, tworzyły atmosferę oczekiwania na świętego Mikołaja. Dzieci cieszyły się prezentami odnalezionymi pod choinką i w bucikach, a także słodką niespodzianką od Rady Rodziców, która o nas nie zapomniała!!!... i przybyła w osobie przewodniczącej- pani Agnieszki Szrull, której za ten gest serdecznie dziękujemy:)
Mikołajkowe prezenty były dość liczne w tym niezwykłym dniu, ponieważ w nagrodę za duże postępy w nauce i zachowaniu byliśmy gośćmi Brodnickiego Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie mogliśmy wraz z edukatorem dokonać rozważań nad dymorfizmem płciowym ptaków, czyli różnicami w wyglądzie samca i samicy. Poznaliśmy też bardzo groźną roślinę inwazyjną - barszcz Sosnowskiego i nauczyliśmy się jak postępować w razie kontaktu bezpośredniego z tą rośliną. Mieliśmy również okazję przenieść się w czasy naszych mezolitycznych praprzodków.
Z Centrum Edukacji Ekologicznej, podążyliśmy do Krainy Zabaw "Świt", gdzie przy akompaniamencie snujących się z głośnika świątecznych melodii przez dwie godziny oddawaliśmy się temu, co nam sprawia najwięcej radości. Zabawy ruchowe, wspinaczki, podskoki zakończyły ten wyjątkowy dzień.
Dziękujemy paniom Anecie Lewickiej i Angelice Gutowskiej, które pomogły w transporcie naszej "bardzo licznej" klasy do Brodnicy:)
Na spektaklu "Opowieść wigilijna" w Baju Pomorskim
W dniu 4.12 uczniowie klas IV, V, VI i VII w licznej grupie 72 osób uczestniczyli w spektaklu teatralnym wystawianym w toruńskim Baju Pomorskim. Sztuka pt. "Opowieść wigilijna" wprowadziła ich w świąteczny klimat i jednocześnie była pouczającą lekcją na temat najważniejszych wartości życiowych. To opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głęboką przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a , który nie lubi ludzi, dba jedynie o siebie i o swój majątek. Podczas nocy wigilijnej pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i staje się z powrotem szczodrym i serdecznym człowiekiem. Nasi uczniowie nie tylko bardzo kulturalnie zachowywali sie w teatrze, ale też po spektaklu potrafili wysnuć mądre wnioski, na temat tego co powinno być w życiu najważniejsze dla każdego człowieka.
Wycieczka do zakładu Cofresco w Brodnicy
2 grudnia 2019 r. uczniowie z klasy VIII zwiedzali zakład Cofresco w Brodnicy. Jest to bardzo duży, nowoczesny zakład, który produkuje różnego rodzaju folie spożywczą, papiery do pieczenia itp. artykuły. Uczniowie mogli poznać wszystkie procesy wytwarzania np. worków na śmieci, ale i nie tylko. Była to bardzo miła i edukacyjna wycieczka, którą zorganizowały i pełniły opiekę nad uczniami: pani pedagog E. Witulska i wychowawczyni klasy VIII A. Szczechowicz.
W Krainie Zabaw "Świt"
2.12. uczniowie z kl. Ia, II i III wybrały się na wycieczkę do Krainy Zabaw „Świt” w Brodnicy, gdzie radośnie spędziły czas. Dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grup rówieśniczych, rozwijanie motoryki dużej i małej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Niezwykłą frajdą okazała się konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały z gokartów, dmuchanych skakanców, armatek wodnych i ścianek wspinaczkowych. Każdy kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika, gdzie można było odpocząć, nabrać sił, zjeść hot- doga, loda. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do szkoły.
Tworzymy ozdoby świąteczne...
29.11.2019r. w szkole można było poczuć powiew nadchodzących małymi krokami świąt. Wychowawcy klas 1-3 zaprosili rodziców do wspólnego tworzenia ozdób świątecznych. Zarówno rodzice, wychowawcy jak i dzieci, stanęły na wysokości zadania i stworzyły przepiękne ozdoby, które zostały przeznaczone na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbędzie się w naszej szkole 5.12.2019r. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy chcieli z nami spędzić ten cudowny czas i wykonać śliczne ozdoby świąteczne.
Andrzejkowe zabawy i pląsy w klasie Ib
Klasa 1b przygotowała tradycyjne zajęcia andrzejkowe w przeddzień imienin Andrzeja, czyli 29 listopada. Tymek i Kalinka wykonali serduszka z imionami żeńskim i męskim, które to dostarczyły po odpowiednim przekłuciu, wielu zabawnych sytuacji. W kolejnej wróżbie nasze buciki pędziły niezwykle żwawo ku drzwiom, aby dokonać kolejnego odkrycia. Były też pląsy przy ulubionych piosenkach. Dobra zabawa i aktywność uczniów sprawiały, że przeżyliśmy kolejny już wyjątkowy dzień.
Andrzejki w klasach I-III
28.11 klasy 1-3 przeniosły się w magiczny świat wróżb andrzejkowych. Uczniowie dzięki nim mogli dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości. Głównym punktem zabawy było oczywiście tradycyjne lanie wosku, którego zapach unosił się w całej sali, co na pewno wprowadziło uczniów w magiczny nastrój. Integracja grup odbyła się podczas wspólnej dyskoteki. Jedno jest pewne, ten dzień dostarczył uczniom wiele radości i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Serdecznie dziękujemy Pani Sontowskiej oraz Dombrowskiej za pomoc podczas lania wosku.
Zabawa andrzejkowa
27.11 Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową. Był "pociąg", "kaczuszki" "macarena" i inne tańce. Wszyscy przypomnieli sobie jak fajnie jest bawić się w licznej grupie. Ponadto na stanowiskach z wróżbami mogliśmy dowiedzieć sie co nas czeka w przyszłości, jak na imię będzie miał nasz wybranek lub wybranka i czy trafi sie nam wygrana na loterii:) Liczymy na kolejne takie imprezy!
Program profilaktyczny
W ramach współpracy z Gminną Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UG Bartniczka dnia 22 listopada w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu został przedstawiony autorski program profilaktyki uzależnień pt. „Twoje decyzje to Twoje życie”. W programie tym Jarosław Tioskow z perspektywy swojego wieloletniego doświadczenia, które zdobył jako gwiazda bluesa, dzieli się swoimi przemyśleniami zaczerpniętymi ze swoich doświadczeń i obserwacji. Całość była przeplatana wyjątkową muzyką tego artysty. Formuła ciekawej narracji z oryginalną muzyką bluesową na żywo była skuteczną metodą dotarcia do młodego słuchacza zmuszając go do refleksji w kierunku dokonywania odpowiedzialnych i dojrzałych wyborów, zastanowienia się nad szkodliwymi skutkami kontaktów z alkoholem i narkotykami.
Dzień Życzliwości i Dobroci w ramach akcji "Szlachetna paczka"
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”. Jej celem jest pomoc rodzinie pana Zbigniewa z Brodnicy, która straciła dobytek w pożarze domu. Dzięki wrażliwości naszych uczniów i ich rodziców w szkole gromadzimy niezbędne rzeczy takie jak środki czystości, żywność, przybory szkolne, odzież. Jednak wyjątkową inicjatywą, która pokazała jak potrafimy zjednoczyć się we współpracy była dzisiejsza „szlachetna kawiarenka pyszności” przygotowana przez nasze mamy. Wszyscy chętnie zajadali się frytkami, ciastkami, babeczkami, galaretką. Były też soczki, pocorn i kiełbaski. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu potrzebnego rodzinie pana Zbigniewa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę chwalebną inicjatywę. Zarówno tym, którzy przekazali dary ze swojego domu, tym, którzy znaleźli czas na to, aby być w szkole oraz tym, którzy kupili, przygotowali, upiekli. Mamy naprawdę wiele wrażliwych rodzin.
Jest to inicjatywa podjęta przez dorosłych, ale okazuje się, że mamy też uczniów a dokładnie uczennice z sercem na dłoni. Kilka dziewczynek z klasy VI zainicjowało zbiórkę charytatywną, aby pomóc młodej mieszkance Brodnicy Pani Andżelice Krakowskiej, która walczy o powrót do zdrowia i sprawności po wypadku samochodowym. W wyniku złamania kręgosłupa jest sparaliżowana i porusza się na wózku. Koszty rehabilitacji są bardzo wysokie, a każda kwota ma znaczenie. Zachęcamy do udziału. Pochwała nie ominie nikogo. Chcieć pomagać pokrzywdzonym to naprawdę wielka sprawa i postawa godna naśladowania bo przecież „w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra!”
Mobilne Planetarium w szkole
12 listopada w naszej szkole odbył się seans multimedialny w sferycznej przenośnej kopule. Była to niebanalna forma rozrywki połączona z nauką o Wszechświecie i zjawiskach astronomicznych. Mobilne Planetarium bardzo spodobało się uczniom naszej szkoły i dostarczyło im wielu wrażeń.
"Mała książka - wielki człowiek" Kampania w oddziale przedszkolnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego biorą udział w projekcie dla maluchów realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. W czasie pierwszej wizyty w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu, otrzymały tzw.”Wyprawkę”, w której znalazły wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Jesienna paleta doświadczeń przyrodniczych na Zielonej Szkole
Ostatnie słoneczne dni października pozwoliły na realizację inspirujących zajęć w jesiennych plenerach.Tradycyjnie już pogoda sprzyjała uczestnikom kolejnej Zielonej Szkoły, zorganizowanej przez pedagoga dla naszych uczniów, osiągających wysokie wyniki w nauce i sporcie oraz 100% frekwencję. Uczniowie podzieleni na zespoły współzawodniczyli w aktywnym rozwijaniu kompetencji przyrodniczych. Należy podkreślić fakt, że oprócz rozległej wiedzy przyrodniczej nasi uczniowie prezentowali wzorowe zachowanie i wysoką kulturą osobistą, co z uznaniem komunikowali edukatorzy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Górznie - Magdalena Kochańska - Juda oraz Łukasz Kaniecki , no i przede wszystkim nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami- Ewa Witulska i pisząca te słowa Mariola Gałczyńska.
Uroczysty apel dla Niepodległej Polski
Dnia 7.11. 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła piosenka ”Co to jest niepodległość”? w wykonaniu uczniów klasy drugiej, następnie uczniowie klasy trzeciej wykonali taniec z flagą na cześć niepodległej Polski. Pięknie prezentował się chór, który śpiewał pieśni patriotyczne. Dodatkowo uczniowie klasy piątej recytowali przejmujące wiersze poświęcone tematyce odzyskania niepodległości przez Polskę. To wszystko złożyło się na bardzo podniosły montaż słowno-muzyczny, który wszyscy uczniowie mogli obejrzeć tego dnia. Apel pozostawił odbiorcom niezapomniane wrażenia.
Podczas uroczystości głos zabrała pani dyrektor Iwona Grzybowska, wójt gminy Bartniczka Wiesław Biegański oraz Przewodniczący Rady Gminy - Leszek Walczak.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie historycznym pod hasłem 11 listopada - Nasze Święto Niepodległości. I miejsce zajęła Agata Krzywińska, II Igor Szrull, III miejsce Radosław Kopczyński oraz IV miejsce Franek Bielicki.
Sukces w Konkursie Powiatowym
6 listopada odbył się w I LO VII Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej, który zaszczycili swoją obecnością Posłowie na Sejm RP p. Zbigniew Sosnowski i p. Paweł Szramka, Starosta Brodnicki p. Piotr Boiński, Wicestarosta p. Stanisław Kosakowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu p. Stanisław Czajkowski, Ksiądz Prałat Bolesław Lichnerowicz oraz Radni Powiatu p. Małgorzata Miętkiewicz i p. Mariusz Wojdyło oraz Dyrektor Biura Poselskiego p. Danuta Grzyb.
Dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina powitał zaproszonych gości i uczestników imprezy. Zmagania konkursowe poprzedził uroczysty Hymn Festiwalu wykonany przez ucznia I LO Kamila Przybyłowskiego.
W festiwalu wzięło udział 25 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych: SP. Drużyny, SP Jabłonowo Pomorskie, SP Jajkowo, SP Jastrzębie, SP Osiek, SP Szabda, SP Zbiczno, ZS Nr 3 Brodnica, CKZiU Brodnica, III LO Brodnica, I LO Brodnica.
W kategorii zespoły wzięło udział 7 drużyn.
Zespół wokalny BLASK z naszej szkoły pod kierunkiem p.Kariny Stachowiak zajął w tej kategorii II miejsce. Gratulujemy!
Dziękujemy, że razem z nami zmieniacie świat na lepsze!
Powyższe słowa zostały skierowane do klasy1b ze szkoły filialnej w Nowych Świerczynach przez koordynatora Akcji Sprzątania Świata -Dorotę Dziarską-Pałac. Od dzisiaj jesteśmy posiadaczami certyfikatu potwierdzającego udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata z fundacją Nasza Ziemia.Uczniowie: Kalina, Antoś, Rozalia, Kacper, Michał,Lenka, Oliwia i Tymek dnia 21 września posprzątali swój kawałek Polski. W ten sposób zainaugurowali cykl przedsięwzięć edukacyjnych rozwijających świadomość ekologiczną. Razem z Fundacją Nasza Ziemia przystąpiliśmy do akcji: Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! W tym roku posprzątam mój kawałek Polski! Złożyliśmy gotowość udziału i obszerne sprawozdanie po akcji. Ta dzielna ósemka uczniów chce mieć wpływ na pozytywne zmiany na naszej Planecie!
DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
W ramach promowania wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, dzień 23 października był w naszej szkole dniem zdrowej żywności. Z inicjatywy Rady Rodziców już od rana w szkolnej kuchni nasze niezastąpione mamy przygotowywały soki owocowo – warzywne i zdrowe kanapki. Ponadto uczniowie za niewielkie kwoty mogli zakupić i skosztować ciasto marchewkowe, piernikowe, ciastka owsiane, z bakaliami, babeczki ze szpinakiem oraz galaretkę z owocami. Miło było popatrzeć w jakim tempie smakołyki znikają w ustach naszych dzieci, a także dorosłych. To wyjątkowa inicjatywa, zważywszy na fakt, że dzieci zbyt często sięgają po niezbyt zdrowe jedzenie i napoje. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji tego „pysznego” dnia.
Rozwijamy kompetencje przyrodniczo-ekologiczne
Tradycyjnie, od kilku lat nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK W RUDZIE. Na zajęcia udały się jako pierwsze klasa 3 i 4.
Wyjazd klasy 4 był nagrodą za najlepszą frekwencję w szkole w roku szkolnym 2018/19.
17 października w zajęciach uczestniczyły klasy 0, 1b, a 18 października - klasa 2 i 1a. Uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach plenerowych organizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie.
Zgodnie z założeniami rozwijaliśmy nasze zainteresowania przyrodnicze korzystając z bogatej bazy dydaktycznej ośrodków oraz pomocy edukatorów. Jesienny terminarz zajęć zakończy zielona szkoła w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie dla najlepszych uczniów naszej szkoły, uczniów ze 100% frekwencją oraz najlepszych sportowców, zorganizowany przez pedagoga p. Ewę Witulską.
Współpracą z ośrodkami edukacji ekologicznej i terminarzem warsztatów zajmuje się tradycyjnie Mariola Gałczyńska.
Niebawem reportaż z zielonej szkoły.
Archiwum Aktualności
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie